Marshals & Officials Gallery

Marshals Association

 

peterheadshot

Peter Hillaby

Head of Organisation (Scarborough Race Secretary)

Clerk of the Course

Grade AA Official

dsc_0565

Scott Beaumont

Marketing Director

dsc_0216-copy

John Clark

Steward/Clerk of the Course (Scarborough)

Grade AA Official

fb_img_1480505344040

Shaun Manchester

Clerk of the Course (Club)

Grade AA Official

 

Charlie Houlden-Banks

Assistant Clerk of the Course (Club Race Secretary)

Grade AA Official

 

Sue Micklethwaite

Entries Secretary

Bike HillClimb/Sprint Secretary

 

Tom Heron

Observer – Memorial

Bruce Stabler

Observer – Mountside

jimshackleton

Jim Shackleton

Incident & Safety Inspector

Mike Thorpe

Steward

Grade AA Official

 

fb_img_1480505322481

Phil Edge

Press Co-ordinator

paultaylor

Paul Taylor

Chief Scrutineer

Grade AA Official

 

Iain Ramsdale

Deputy Chief Scrutineer

dsc_3600-copy

Lee Manchester

Race Controller

dsc_0212-copy

Gail Baker

Asst. Race Controller

 

Gill Eaton

Results & Grid Co-ordination

Grade AA Official

U

Shaun Dalton

Chief Marshal

Grade A Official

 

John Robinson

Sector Leader – Mere Hairpin

Grade A Official

John Pledger

Deputy Sector Leader – Mere Hairpin

Mike Price-Stephens

Sector Leader – Esses In

Colin Blackburn

Deputy Sector Leader – Esses In

Ray Manchester

Sector Leader – Esses Out

 

dsc_3611-copy

Trevor King

Deputy Sector Leader – Esses Out

dsc_0562

Shaun Kilgallen

Sector Leader – Memorial In

 

20160807_123203

David Coleman

Deputy Sector Leader – Memorial In

 

Ken Dunn

Sector Leader – Memorial Out

Andy Javens

Deputy Sector Leader – Memorial Out

 

Hayley Colebrook

Sector Leader – Drury’s Hairpin

 

Sian Mennell

Deputy Sector Leader – Drury’s Hairpin

 

Katherine Walker

Sector Leader – Mountside Hairpin

 

Andy Sutton

Deputy Sector Leader– Mountside Hairpin

 

Phill Parker

Sector Leader – Jumps

 

 

Derek Archer

Deputy Sector Leader – Jumps

 

 

Nigel Patterson

Sector Leader – Farm Bends

 

Bruce Archer

Deputy Sector Leader – Farm Bends

Dave Clark

Starter/Finisher

Janet Poad

General Office

Grade AA Official

 

1212121112121

Alice Robinson

Race Office/Car Hill Climb Secretary

dsc_0218-copy

Annie Wakeford

Steward/Competitor Welfare Officer

Tony Coupland

Commentator

Chris Palmer

Commentator

Katherine Runciman

Chief Paddock Marshal

Sheryl Coleman

Chief Holding Bay Marshal

Denise Dalton

Deputy Chief Holding Bay Marshal

 

 

20160807_123632

Alan Ashcroft

Grade AA Official

 

Stuart Nolan

Grade A Official

 

Susan Harrington

Grade AA Official

Sam Cook

Trainee Section Leader

 

Bob Emmerson

Grade A Official